Niektórym projektom inżynieryjnym towarzyszy większe zagrożenie bezpieczeństwa pracowników z racji różnych czynników zewnętrznych. Wykorzystanie w takich przedsięwzięciach nowoczesnej technologii monitorującej pozwala w porę reagować na występujące niebezpieczeństwa oraz usprawnia tempo realizacji projektu. Zobacz, jak to wygląda na konkretnych przykładach.
Zbieraj dane nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach
Dzięki czujnikom monitorującym zbierasz dane nawet z najbardziej złożonych konstrukcji, nie zważając na zewnętrzne warunki. Sensory wykorzystywane są nie tylko do monitoringu wybudowanych już konstrukcji, ale również w trakcie prowadzonych działań budowlanych. Czujniki monitoringowe Senceive działają bezprzewodowo oraz bez zasilania zewnętrznego. Ta inteligentna technologia to innowacyjne narzędzie w rękach każdego inżyniera, które przenosi realizację projektów w branży budowlanej i kolejowej na wyższy poziom.
Więcej na temat tych rozwiązań przeczytacie w naszym poprzednim artykule (tutaj link). A teraz przedstawimy Wam wykorzystanie czujników monitorujących na konkretnych przykładach.
Monitoring torów podczas prac modernizacyjnych na trasie Bolonia-Rimini
Zmieniające się dynamicznie warunki pogodowe oraz wzmożony ruch kolejowy – to czynniki, które sprawiają, że awarie nasypów kolejowych są coraz częstsze. Mogą powodować osiadanie i stopniową zmianę geometrii toru. W skrajnych przypadkach zaś powstawanie pustych przestrzeni i utratę podparcia, co grozi katastrofą kolejową.
Na trasie szybkiej kolei w północnych Włoszech, na trasie Bolonia-Rimini, wzdłuż nasypu zaobserwowano właśnie zjawisko osiadania. Podjęto decyzję o wykorzystaniu innowacyjnej techniki stabilizacji. Polegała ona na wstrzyknięciu ekspansywnej żywicy geopolimerowej pod nasyp w miejscach, w których nastąpił ruch, aby poprawić grunty fundamentowe i zapobiec dalszemu przemieszczaniu.
Jednak najpierw trzeba było wdrożyć odpowiedni system monitorowania, aby kontrolować ruch torów podczas prac. Dzięki danym zbieranym z trójosiowych czujników przechyłu zespół realizujący projekt widział wyniki na swoich tabletach. Dane były aktualizowane co 30 sekund. Umożliwiło to inżynierom precyzyjną kontrolę zmian geometrii toru i ewentualne reagowanie na wskaźniki wykraczające poza dopuszczalne normy.
Monitoring zabytkowych murów miejskich w Chester podczas prac naprawczych
W styczniu 2020 roku w angielskim Chester niespodziewanie zawaliła się część starożytnych murów obronnych miasta, które stanowią ogromną atrakcję turystyczną. Projekt naprawczy w pierwszej kolejności wymagał dwufazowego podparcia ścian, żeby zminimalizować ryzyko dalszego zawalenia. Konieczne było monitorowanie ruchu muru podczas prac remontowych, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom na budowie.
Tradycyjny system monitoringu nie był wskazany w tym projekcie. Konieczne były precyzyjne dane, dostarczane w czasie niemal rzeczywistym, aby w porę wychwycić ostrzeżenia o przemieszczeniach. W końcu chodziło o ochronę zdrowia i życia! Dlatego w projekcie wykorzystano trójosiowe czujniki przechyłu. Pobierane z nich dane trafiały do oprogramowania wizualizacyjnego w chmurze obliczeniowej. Wszelkie przesunięcia poza określone ramy natychmiast wywoływały alarm, wysyłany do konkretnych osób nadzorujących przebieg prac.
Co ciekawe, początkowo sensory miały miały posłużyć tylko na czas naprawy uszkodzonego fragmentu muru. Ostatecznie jednak zostały na stałe i teraz całodobowo monitorują stan tej, liczącej niemal 2000 lat, konstrukcji. Pozwala to wyłapywać długoterminowe trendy oraz ruchy sezonowe. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za konserwację murów kontrolują stan podłoża, dzięki czemu ryzyko kolejnego zawalenia spadło praktycznie do zera.