Wykorzystanie tzw. cyfrowych bliźniaków pomaga zmniejszyć ryzyko niepowodzenia, poprawić przewidywalność oraz obniżyć koszty operacyjne każdego przedsięwzięcia. W tym artykule pokażemy to na przykładzie projektów infrastrukturalnych.


Wirtualna replika projektu

Na wstępie warto krótko przypomnieć czym są digital twin. To cyfrowe odzwierciedlenie w wirtualnej przestrzeni realnych obiektów fizycznych, systemów czy procesów. Dane są zbierane z wielu dostępnych źródeł (sensorów), a następnie przetwarzane w czasie rzeczywistym na konkretne i użyteczne informacje zwrotne. Dzięki temu zarządzający mają pełniejszy wgląd w działanie głównego obiektu, systemu lub procesu.

Firma analityczna Gartner umieściła digital twin na liście 10 najważniejszych trendów technologicznych na najbliższe lata. Czynniki takie jak rozwój sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także stale rosnąca liczba czujników i sensorów zbierających dane tłumaczą, dlaczego obok cyfrowych bliźniaków nie wolno przejść obojętnie.


Cyfrowy bliźniak w projektach infrastrukturalnych

Każdy projekt infrastrukturalny ma kilka wspólnych cech – ogromna skala, mnóstwo danych do przetworzenia oraz koszty liczone w milionach (a często również w miliardach). To wszystko sprawia, że każdy potencjalny, nawet najmniejszy, błąd staje się niesamowicie kosztowny. Można jednak ich uniknąć dzięki wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania inżynierskiego, które pozwala na symulowanie procesu budowy.

Oprogramowanie digital twin pozwala na wprowadzanie zmian na każdym etapie przygotowania projektu oraz już samej jego realizacji. Zbierane w czasie rzeczywistym dane pozwalają błyskawicznie wychwycić problemy i je wyeliminować. Zarządzający mogą błyskawicznie przetestować nawet najbardziej abstrakcyjne sytuacje i awarie. Im więcej lepszej jakości informacji, tym model będzie dokładniejszy. To wszystko usuwa ryzyko wystąpienia niepotrzebnych kosztów czy nieprzewidzianych opóźnień w realizacji projektu.

Ogromną zaletą korzystania z cyfrowych bliźniaków jest też to, że model może bazować na wirtualnym prototypie. Dzięki temu na każdym etapie realizacji projektu możliwe jest testowanie różnych koncepcji i założeń, bez konieczności czasochłonnej weryfikacji ich w świecie fizycznym. Po zebraniu informacji zwrotnych zarządzający mogą wyciągnąć konstruktywne wnioski i wybrać najbardziej optymalny wariant czy kierunek budowy. Takie podejście chroni nie tylko przed wspomnianymi stratami, ale jednocześnie stwarza szansę zaoszczędzenia środków finansowych i czasu.


Jaki system do zarządzania infrastrukturą wybrać?

Wiemy już, że cyfrowe bliźniaki pomagają znacząco zwiększyć zasoby i zmniejszyć koszty. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru optymalnego oprogramowania digital twins. Optymalnego, czyli właściwie jakiego? Według nas oprogramowanie inżynierskie powinno m.in. oferować łatwy i szybki dostęp do informacji, ciągłą analizę danych i przekazywanie informacji zwrotnych w przystępnej formie, zapewniać większą efektywność zarządzania projektem poprzez wykorzystanie automatyzacji.

To wszystko – plus zdecydowanie więcej – oferuje oprogramowanie digital twin firmy Bentley.  Jesteśmy Platynowym Partnerem (najwyższy poziom partnerstwa) firmy Bentley Systems i oferujemy wdrożenia systemu od A do Z.

Oprogramowanie digital twin łączy świat fizyczny z wirtualnym za sprawą szeregu wizualizacji i analiz. W ramach rozwiązań systemu Bentley dostępne są wizualizacje 3D i 4D, modelowanie i łączenie ze sobą rzeczywistości realnej z wirtualną, a nawet inżynieria geotechniczna. To wszystko pomaga usprawnić proces decyzyjny w celu uzyskania lepszych wyników oraz uniknięcia potencjalnych błędów.

Warto też podkreślić, że Infraberg jest jedyną firmą w Polsce, która może pochwalić się tak dużym zaufaniem firmy Bentley. Najważniejsze jest dla nas, aby klient był zadowolony na każdym etapie realizacji wdrożenia oprogramowania digital twin. Dzięki takiemu podejściu zapracowaliśmy sobie na zaufanie licznej grupy klientów i tytuł Platynowego Partnera firmy Bentley.